İngilizce şarkı sözleri ve okunuşları ingilizce öğrenenler tarafından arama motorlarında çokça aratılan kelime grupları arasında yer alıyor. Bu aramaları yapan iki grup var. Birincisi gerçekten akademik olarak düşünen ve ingilizce şarkı sözlerini ingilizce öğrenmek için güzel bir araç olarak görenler… İkincisi ise bunu şarkıları ezberleyerek ortamlarda kendini göstermek, şarkılara klipleriyle birlikte eşlik edebilmek, karaoke yapabilmek vb. gibi eğlence amacı güdenler. Bu site ingilizce şarkı sözlerini öğrenme aracı olarak düşünerek tasarlandığı için biz ve takipçilerimiz birinci gruba giriyoruz. Bu durumda ingilizce şarkı sözlerinin okunuşları bizi çok ilgilendirmiyor.

ingilizce şarkı sözleri ve okunuşları

İngilizce Şarkı Sözleri ve Dinle – Çalış – Ezberle – Öğren Yöntemi

Bu sitede kolay, zor, uzun, kısa birçok ingilizce şarkı sözü bulacaksınız. Bunları kullanırken uygulayacağımız metodoloji şu olacak:

1. Şarkıları birçok kez dinleyeceğiz.

2. Şarkıların sözlerini özellikle bilmediklerimize odaklarak çalışacağız.

3. Şarkıları kalıplarıyla birlikte ezberleyeceğiz.

4. Bu şekilde yeni kelimeler ve kalıplar öğrenmiş olacağız.

İngilizce şarkıların okunuşları size hiç bir şey kazandırmaz…

Hepimizin bildiği gibi ingilizce yazıldığı gibi okunmaz. Bunun için özel bir fonotik bir alfabe vardır. Ancak ingilizce bilenler ingilizce okumak için bu fonotik alfabeyi kullanmaz. Öğrenenler de sadece kendilerini doğrulamak için başvururlar. Çünkü siz okunuşları duyarak öğrenirsiniz. Dolayısıyla, ingilizce şarkıların türkçe okunuşlarını bilmek sadece eğlenceye yönelik bir bilgi olabilir.

Ama, ben illa da yabancı şarkıların türkçe okunuşlarını görmek istiyorum diyorsanız. Bunun için yapılmış bir site var: turkceokunusu.com. Bu sitede ingilizce şarkıların türkçe okunduğu gibi yazılışı yani söylendiği gibi yazılışı herhangi bir fonotik metoda bağlı kalmaksızın doğrudan yazılmış durumda… Bu şekilde bir okuma yabancı şarkılara eşlik etme, yabancı şarkı  ezberleme ve karaoke yapma gibi faaliyetlerini kolaylaştırabilir. Ancak ingilizce şarkı okunuşlarının video klipleri ve orijinal şarkı sözleri bu faaliyetlere eşlik etmelidir.

Not:

Bu yazıya "ingilizce şarkıların okunuşu, ingilizce şarkı sözleri ve okunuşları, ingilizce şarkıların okunuşları, ingilizce şarkıların türkçe okunuşu, yabancı şarkıların okunuşu" ifadelerinin aranmasıyla da ulaşılabilir.